preloader

Ergen Danışmanlığı

Ergenlik dönemi (puberte), pek çok fiziksel, duygusal ve bilişsel değişimi beraberinde getiren çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Ergendeki değişimler bazen aileleri kaygılandırabiliyor.

Ergen hem keşif yolculuğuna çıkar hem de bedensel ve duygusal değişimlere ayak uydurmaya çalışır. Özerkleşme çabasıyla beraber ailesel ve akran ilişkileri yön değiştirir. Cinsel kimlikle alakalı sorgulamalar bu dönemde ortaya çıkacaktır. Çevreleri tarafından nasıl algılandıkları  gençler için oldukça önemlidir. Egosantrik (ben merkezci) düşünce yapısı nedeniyle olayları, kendini merkeze yerleştirerek sorgulama eğilimindedir. Bunu bencil olduğu için değil, gelişim döneminin bir özelliği olarak yapar. Mahremiyetle ilgili hassasiyetleri vardır ve yalnız başına vakit geçirme isteği artar.

bulb
Mother and teenage daughter having an arguument
arrows
arrows

Çocukluk dönemindeki somut düşünce tarzından çıkıp soyut düşünmeye başlar. Ancak beyindeki karar verme, soyut düşünme ve kişiliği oluşturduğu söylenen frontal lob gelişimi ergenlikte hala devam etmektedir ve tamamlanmaz bu yüzdende riskli davranışları gözlemleyebiliriz.(riskli cinsel ilişki, alkollü araç kullanma, madde kullanımı) Ergenlik döneminde gençler biraz daha içe dönebilir, bireyselleşmek ve özerklik kazanmak adına gözlenen bu davranışlar, sağlıklı bir kimlik oluşumunun göstergesidir.

Bir geçiş evresi olan ergenlik dönemine bazı gençler görece daha kolay adapte olabilirken bazı durumlarda ciddi duygu değişimleri, yoğun öfke, saldırgan tarzda ya da risk içerikli davranışlar eşlik edebilir.

 

Ergen bu karmaşık dönemde zorlanmalar yaşamaktadır bazen de ani gelişen (deprem,sel,yas,yangın,mal kaybı) olaylarda zorlanmaktadır. Bu dönemlerde psikolog desteği ergen için çok önemlidir. Terapistin ergeni yargılamadan dinlemesi koşulsuz kabülü ergen için çok kıymetlidir. Bu dönemde bağımsızlaşma isteği ile beraber ergen anne babaya kendini kanıtlmaya çalışırken çatışmalar ailede su üstüne çıkmaktadır.

rocket

Çocuğunuzun ergenlik dönemi sizin için zor geçiyorsa,

 

iletişime geçebiliriz.