preloader

Cinsel Terapi

Cinsellik insan tarihi boyunca var olan bir içgüdüdür.  Psikolojik, fizyolojik ve biyolojik sağlıklılığın en temel taşıdır.

Kayseri Cinsel Terapi

Cinsellik insan tarihi boyunca var olan bir içgüdüdür.  Psikolojik, fizyolojik ve biyolojik sağlıklılığın en temel taşıdır. Kısıtlanıp önüne geçilmesi imkânsız olan, insan var olduğu sürece var olacak bir gereklilik olarak görülmektedir.

 

Cinsellik bir içgüdü olmasından dolayı engellenemez fakat bastırılabilir bir dürtüdür. İnsanın sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için de bu dürtünün bir şekilde doyuma ulaşması gerekmektedir.

Closeup couple hands having conversation with psychologist

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Çiftler cinsel bir sorun yaşadıklarında öncelikle bu sıkıntının altında yatan organik bir sebep olup olmadığını anlamak için doktora başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar. Eğer cinsel sorun psikolojik etmenlerden kaynaklanıyor ise atılacak en büyük adım cinsel   terapi olacaktır.  Ayrıca bazı durumlarda sorun tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etmenler sorunu ağırlaştırmışsa, tedaviye cinsel terapi süreci de eklenmelidir.

CİNSEL TERAPİST

KİMDİR? ​

Cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatrisler ya da uzman psikologlar tarafından yapılır.

CİNSEL TERAPİ NE KADAR SÜRER? ​

Sorunun türüne ve çifte bağlı olarak süreç değişmekle birlikte ortalama olarak 6-10 seans sürer. 

Cinsel terapi kişinin yaşadığı sorunu en kısa sürede çözmeyi amaçladığı için tedavi kısa süreli olmalıdır.

 

CİNSEL TERAPİDE BAŞARI?

Cinsel terapide başarı çiftin ev ödevlerini yapmasına bağlı olup, ödevler terapistin anlattığı şekilde yapıldığında çözüme ulaşılmaktadır.

 

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

En genel anlamıyla cinsel işlev bozuklukları bireyin istediği biçimde cinsel ilişkide bulunmasını engelleyen bozukluklardır. 

Cinsel işlev bozukluklarının oluşumunun altında organik ve psikolojik nedenler yatar ve çoğu zaman bu nedenler sorunun ortaya çıkmasında birlikte rol oynarlar.

Bozukluk ilk başta sadece organik olsa bile ya da ilaç kullanımı gibi çeşitli organik nedenlerle ortaya çıksa bile, zamanla psikolojik faktörler de tabloya eklenebilmekte ve durumu kötü bir hale getirebilmektedir.